Pełny artykuł dostępny dla abonentów!

Kształtowanie komfortu cieplnego w pomieszczeniach biurowych

, Źródło: Wydawnictwo Verlag Dashofer Sp. z o.o.

Pojęciem komfortu cieplnego człowieka nazywamy stan, w którym człowiek czuje, że jego organizm znajduje się w układzie zrównoważonego bilansu cieplnego, to znaczy nie odczuwa ani nadmiernego ciepła, ani nadmiernego zimna. Ogromny wpływ ma tutaj mikroklimat wnętrz, w skład którego wchodzą wszystkie parametry fizyczne i chemiczne pomieszczenia. Czynnikami decydującymi o odczuciu komfortu cieplnego są temperatura powietrza i średnia temperatura powierzchni przegród otaczających.

Zapewnienie w danym pomieszczeniu komfortu cieplnego ma istotny wpływ na osoby tam pracujące, np. w biurach. Prawidłowo ukształtowany komfort cieplny pozwala na osiągnięcie lepszej wydajności pracowników poprzez poprawę koncentracji, zmniejszenie liczby popełnianych błędów, ograniczenie liczby wypadków oraz chorób zawodowych. Tym samym wpływa bezpośrednio na zmniejszenie absencji zawodowej, a także poprawę wydajności pracy, jakości produktów i usług.

Ze względu na rodzaj wykonywanych czynności komfort cieplny definiuje się zależnie od przeznaczenia danego wnętrza. Osoby wykonujące pracę biurową będą odczuwały komfort cieplny przy zapewnieniu innych parametrów niż osoby odpoczywające, które tym samym odczuwałyby już dyskomfort.

W polskim ustawodawstwie istnieje kilka rozporządzeń oraz norm, które w sposób bezpośredni regulują sprawę komfortu cieplnego w pomieszczeniach przeznaczonych do stałego lub tymczasowego

 

Używamy plików cookie, żeby ciągle poprawiać jakość witryny.
Dowiedz się więcej.